Vyhledávání

Přihlásit se

Heslo jsem zapomněl

Jsem tu poprvé a chci se registrovat

Co je bavlna a jak pečovat o bavlněné oblečení?

Bavlna je jedním z nejoblíbenějších materiálů mezi lidmi. Proč? Má jedinečné vlastnosti. Je to přírodní materiál, který je z 90 % tvořený celulózou. Je odolný a příjemný k pokožce. Přečtěte si, jaké všechny vlastnosti bavlna má a co dalšího skrývá.

Přírodní bavlna
Přírodní bavlna
Bavlněné oblečení je kvalitní
Bavlněné oblečení je kvalitní

Vlastnosti bavlny vás rozhodně zaujmou

Bavlna se vyrábí ze semen rostlin rodu Gossypium, které můžete znát jako bavlník. Na světě naleznete až 67 druhů těchto rostlin. Nejkvalitnější látka se však získává z bavlníku keřovitého. Podívejte se na hlavní charakteristické rysy bavlny:

  • Je prodyšná a velmi odolná.
  • Dobře absorbuje vlhkost.
  • Má perfektní izolační schopnosti.
  • Je jemná na dotek.
  • Hodí se i pro citlivou pokožku alergiků a atopiků.

Co se z bavlny vyrábí?

Vzhledem k absorpčním vlastnostem se bavlna využívá k výrobě ručníků, osušek a kuchyňských utěrek. Oblíbená je také u ložního prádla. Nejčastěji se však používá k výrobě spodního prádla a nočního oblečení, jako jsou pyžama, košilky a župany. Naleznete ji také ve zdravotnictví při výrobě šicích nití a obvazů.

Pečujte o bavlněné oblečení tak, aby vám vydrželo co nejdéle

Přemýšlíte, jestli bavlněné oblečení v pračce nezničíte? Máme pro vás skvělou zprávu. Oblečení z bavlny je perfektně odolné, můžete ho tedy prát až na 40 °C. Navíc se dá žehlit až na 110 °C, takže vaše oblečení bude vždy nejen čisté, ale i krásně rovné. V případě, že je na oblečení potisk, doporučujeme prát naruby.

Proč často dochází k mísení bavlny s dalšími materiály?

Čistá bavlněná vlákna jsou méně elastická, a proto může docházet k mačkání látky. Výrobci z toho důvodu často mísí bavlnu s elastanem, díky kterému má oblečení vlastnosti bavlny i elastanu. Je prodyšné, hebké a pružné, takže nedochází ke krčení.