Vyhledávání

Přihlásit se

Heslo jsem zapomněl

Jsem tu poprvé a chci se registrovat

6 tipů, jak správně prát

1. Neplechu může nadělat červená a černá, třiďte proto podle barev

Pečlivě třídit prádlo podle barev se vyplatí, jestliže netoužíte po batice. Obecně platí, že černá a červená barva je nejvíc zrádná a vyplatí se počítat s tím, že může barvit i po několikerém přeprání. To, že barví, zjistíte jednoduchým testem při namočení prádla do vody. Pro zmírnění odbarvení zvolte jednoduchý trik s octem. Při praní můžete vyzkoušet i další vychytávku - ubrousky proti zabarvení. V poslední fázi Vám může být záchranou odbarvovač na nechtěně zabarvené prádlo.

Prádlo si před praním rozdělte podle barev takto:

  • čistě bílá a převažující světlá barva (stejně tak světle růžová, jemně nažloutlá, apod.)
  • černá a tmavě modrá (pouštět budou stoprocentně výrobky ze saténu a džínoviny)
  • červená, oranžová, tmavě růžová
Saténový komplet Doris

2. Hromádky s prádlem rozdělte také dle materiálu

Oděvy s potiskem, nebo náchylné k poškození (satén) perte vždy naruby. To často pomůže i bavlně, pokud se chcete vyhnout žmolkům. Pračku zapněte na program adekvátní použitému materiálu a snižte teplotu praní. Většina pracích prostředků zvládne vyprat výborně i při nižší teplotě a vy ušetříte nejen svou peněženku, ale udržíte déle kvalitu prádla. Silněji zašpiněné prádlo je vhodné předem namočit, nebo zvolit na pračce tzv. předpírku.

Prádlo je dále dobré rozdělovat podle pracího programu na:

Podprsenka Clara

3. Nepodceňujte volbu pracího prostředku

Dejte si pozor na univerzální prací prostředky a pečlivě prostudujte, zda neobsahují rozjasňovače - ta totiž způsobují vybledlost barevného oblečení. Používat byste měli minimálně dva typy pracích prostředků - na barevné (a černé) prádlo a na bílé. Pro jemné prádlo a vlnu jsou vhodnější speciální tekuté prostředky. Prostředky na černé prádlo obsahují ustalovače barvy, proto bude oblečení vypadat dlouho jako nové.


 

4. Pro funkční a spodní prádlo je aviváž tabu

Aviváž trvale narušuje a tím poškozuje jemná vlákna. Proto ji vynechte v případě praní krajkového prádla, funkčního prádla, plavek a jiného oblečení s přídavkem elastanu.

5. Ach ty skvrny

Na skvrny používejte prostředek k tomu určený a pečlivě si přečtěte návod k použití. Při delším působení než je doporučeno výrobcem může ztenčit tkaninu, nebo změnit její zbarvení. Odstraňovače skvrn se mohou používat současně s praním v pračce. Ideálním přírodním preparátem pro odstranění skvrn je ocet.

6. Šňůra na prádlo je pro usušení prádla nejlepší volba

Jemné tkaniny nejsou pro bubnovou sušičku vhodné. Ty se suší v rozloženém stavu, anebo ve svislé poloze. Dejte si pozor na sušení při přímém slunci - to prospívá jen bílé, ostatní barvy mohou vyblednout.


 

Vaše Jarka z ELEGANT.cz